Par iepirkumu Koučinga pakalpojuma nodrošināšana augstākā līmeņa vadītājiem - riski
Tomēr, iepazīstoties ar Iepirkuma tehnisko specifikāciju (https://www.eis.gov.lv/EKEIS/Supplier/Procurement/119050), sapratu, ka vēlos vērst uzmanību uz dažām neatbilstībām un riskiem. Es apstāšos pie trim.
Ļoti novērtēju, ka mēs dzīvojam laikā, kad varam paust savu redzējumu un aicināt dialogā.
Es aicinu uz šo vēstuli tā arī skatīties, kā uz aicinājumu dialogam par koučinga pakalpojuma nodrošinājumu valsts iestādēs.
Tālāk sekos manas vēstules teksts Valts kancelejai:
2024.gada 20,marts
Rīga
Izsaku atbalstu un atzinību par to, ka Valsts kanceleja ir izsludinājusi iepirkumu par Koučinga pakalpojuma nodrošināšana augstākā līmeņa vadītājiem. Koučings ir viena no modernākajiem un produktīvākajiem pieaugušo pašizglītošanās metodēm. Augsti novērtējams ir tas fakts, ka Valsts kanceleja iet līdzi laikam savu darbinieku kompetenču attīstīšanas jomā.
Uzmanīgi iepazīstoties ar izsludinātā iepirkuma dokumentāciju, nolēmu uzrakstīt šo vēstuli ar jautājumiem, jo redzu vairākus ētiska rakstura momentus un riskus, kuri skar gan pakalpojuma sniedzējus, gan pakalpojuma saņēmējus. Es apstāšos pie trim momentiem – kouču skaits uz darbinieku skaitu, konfidencialitāte, koučinga apģušanas mācību iestāžu nevienlīdzība.
- · Aptuveni 270 Valsts kancelejas darbiniekiem tiek piedāvāta sadarbība ar 3-4 koučiem. Uzreiz rodas jautājums, ko darīs kouči, ja nokļūs savu klientu interešu konfliktā?
Piemēram, klients A. Sava mērķa kontekstā runā par situāciju X un klients B. sava mērķa kontekstā ar to pašu kouču runā par to pašu situāciju.
Tā pat ir jāatceras, ka tiešām kvalitātīvā koučinga pamatā ir uzticēšanās vai ‘ķīmija’, kura ir izveidojusies starp kouču un klientu. Vai to var ieplānot?
Kādai būtu jābūt kouču izvēles kārtībai Valsts kancelejas darbiniekam, lai koučinga pakalpojums tiktu izmantots produktīvi organizācijai un atbalstoši klientam vienlaicīgi?
Man tas izskatās pēc 15-20 kouču saraksta, kuri atbilst noteiktiem pieredzes kritērijiem. Kad Valsts kancelejas darbinieks izvēlas noteiktu speciālistu, tad ar to arī noslēdz līgumu uz noteiktu sesiju skaitu.
- · Iepirkumā tiek prasītas atsauksmes no klientiem. Tieši strādājot ar augstākā līmeņa vadītājiem darbojas tā saucamā ‘dubultā’ konfidencialitāte, tas nozīmē, ka pats fakts, ka ir notikusi sadarbība ar augstākā līmeņa vadītāju ir konfidenciāls. Tas ir saistīts arī ar Valsts drošības jautājumiem. Manuprāt, 3-4 kouči, kuri strādā ar visiem valsts kancelejas darbiniekiem, kļūst par riska faktoru Valsts drošības jautājuma kontekstā.
Kāda līmeņa konfidencialitāte ir pielietojama speciālistiem, kuri sniedz koučinga pakalpojumu Valsts kancelejas darbiniekiem?
- · Konkursā var piedalīties kouči, kuri ir izgājuši interešu izglītības kursus koučingā mācību centros, bet nevar piedalīties Latvijas valsts akreditēto augstskolu un Profesionālu Supervīzijas kursu absolventi, kuriem apmācībās ir koučinga priekšmets. Vēršu jūsu uzmanību, ka Supervizora profesijai ir noteikti Latvijas valsts atzīti standarti. Koučiem, diemžēl, šādu Latvijas valsts atzītu profesionālo standartu nav. Faktiski, kad runājām par akreditētajām koučinga programmām, tad tās nav Latvijas valsts akreditētās programmas.
Latvijas valstī ir akreditētas Supervīzijas programmas, kuras iekļauj koučingu. Supervīzijā tiek strādāts ar profesionālo kompetenču attīstību. Speciālistiem notiek regulāras sertifikācijas un resertifikācijas, kuras var iegūt izpildot striktas prasības.
Iepirkuma Tehniskajā specifikācijā norādītājs mērķis “attīstīt valsts pārvaldē nodarbināto augstākā līmeņa vadītāju potenciālu un atklāt iekšējos resursus darba jautājumu veiksmīgai risināšanai un personīgās izaugsmes un apzinātības līmeņa celšanai, psihoemocionālā stāvokļa uzlabošanai un izdegšanas risku mazināšanai” pilnībā atbilst Supervīzijas pieprasījumam.
Vairāk par supervīziju https://www.supervizija.lv/lv/
Kādas ir iespējas paplašināt profesionālu speciālistu lauku koučinga pakalpojumu sniegšanā Valsts kancelejas darbiniekiem, vienlaicīgi ievērojot līdztiesības principus?
Ētiski un līdztiesīgi būtu ļaut piedalīties koučinga iepirkumā arī tiem koučiem, kuri ir mācījušies koučingu Latvijas valsts akreditētajās augstskolu maģistru programmās un Profesionālajās programmās.
Pamanīju vēl dažas prasības, kuras nesakrīt ar koučinga pakalpojuma būtību, ja būs vajadzība ar tiem iepazīties – laipni lūdzu.
Vēlreiz ar patiesu cieņu izsaku atzinību par koučinga speciālistu piesaistīšanu Valsts kancelejas darbinieku profesionālo kompetenču stiprināšanai un atbalstam. Šis iepirkums ir liels un nozīmīgs solis arī sabiedrības izglītošanai par koučinga pielietošanas iespējām izaugsmei.
Lai izdodas vislabākajā veidā!
Ar patiesu cieņu
Jeva Karabeško, supervizore, koučs, pieaugušo mācību vadītāja
Kurss Koučinga pamati supervizoriem
Kā mācīties no eksperta
Esmu vairākkārt dzirdējusi no dažādiem cilvēkiem dažādos uzņēmumos par ļoti augstas klases speciālistiem šādu atsauksmi: "Viņš/viņa ir, nenoliedzami, unikāls/a experts/te savā jomā, bet, diemžēl, neprot nodot savas prasmes kolēģiem un tādēļ kļūst neaizvietojami, kas uzņēmumam nav izdevīgi, un rada lieku stresu visiem".
Vakar fasilitēju gada pārrunas tieši ar vienu unikālu speciālistu, par kuru varētu arī pateikt, ka viņš neprot nodot zināšanas kolēģiem. Pārrunās aktualizējās tēma par situāciju, kad tikai šis cilvēks uzņēmumā var izdarīt noteiktas lietas, un ja viņa nav, tad var iestāties haoss.
Vadītājs: - D., tev ir unikālas zināšanas un uzņēmums tās ļoti novērtē. Tomēr, mēs atrodamies nemitigā stresā, jo saprotam, ka tās ir tikai tev. Neviens cilvēks šajā uzņēmumā nevar tevi aizvietot. Neviens pat nenojauš, ar kādiem datiem un metodēm tu panāc tādu rezultātu. Kad tu aizej atvaļinājumā, mēs lūdzam Dievu, lai nekas nenotiktu, un, ja kas, nedod Dievs, notiks, lai mēs tevi varētu dabūt rokās.
D.: - Nu jā. Es neesmu skolotājs.
Fasilitators: - D., vai pareizi saprotu, ka tev ir unikālas zināšanas, bet nav metodes, kā nodot savas zināšanas kolēģiem, jo tu neesi skolotājs?
D.: - Precīzi! Es nezinu, ko viņi nezin. Es pieņemu, ka šajā uzņēmumā strādā profesionāļi un, tāpēc, domāju, ka viņi saprot. Izrādās, nē. Bet, kā es varu uzminēt, ko tieši viņi nezina un kurā līmenī? Man jau arī par visu atbildēt vienam pašam ir nogurdinoši, bet, labāk ātri izdaru visu pats, nekā mēģinu noskaidrot, ko kolēģi zina un ko nezina. Tas aizņem laiku.
Fasilitators: - Izklausās pēc apgburtā loka: kolēģiem vajag tavas zināšanas un tās tev ir, bet tev nav skaidrības, ko tieši viņi nezina un metodes, kā nodot viņiem tās zināšas. Un dažreiz, tas tev ir arī nogurdinoši.
D.: - Precīzi!
Fasilitators: - Ja es būtu tavs kolēģis, kurš ļoti vēlētos no tevis apgūt kādu no tavām unikālajām metodēm, kā es to varētu darīt?
D.: - Turi acis un ausis vaļā un esi man blakus,vēro, kad es daru. Un jautā, ko es daru tik reizes, kamēr sapratīsi un varēsi atkārtot.
Vadītāja: - Es tikko sapratu, ka es no tevis tieši tā arī mācijos pagājušajā gadā! Pusgadu biju tev blakus un tu vienmēr man visu izskaidroji procesa laikā tik reizes, cik pajautāju, līdz sapratu!
Augstas klases speciālistam, ekspertam, nav jābūt skolotājam. Forši, ja viņam, viņai ir pedagoģiskais talants, bet ir ok, ja nav. Ne visiem ir jābūt skolotājiem!
Prasme būt māceklim, tā gan noderētu visiem! Mācoties no augstas klases speciālistiem ir jāiemācās būt māceklim. Nevis gaidīt, kad specālists 'mācīs' tevi, kā pareizi darīt lietas, bet būt blakus, vērot un jautāt tad, kad nav skaidrs, tik reizes, cik tas ir nepieciešams.
Paldies, ekspert, par mācību! Paņemu ar pateicību.
Kā mācās eksperts jaunajā darba vietā - metode
Metode, ar kuru šis cilvēks padalījās, izrādījās ļoti vienkārša! Viņš, sākot no pirmās darba dienas, pieraksta visus neskaidrus jautājumus. Tad jautā 'tuvākiem' kolēģiem, kurš šajā lielā uzņēmumā viņam varētu vislābāk atbildēt un izskaidrot konkrētu jautājumu. Katru nedēļu (katru!) vismaz vienam kolēģim-ekspertam uzsauc tikšanos Teams vai klātienē (pat, ja viņi nav tieši pazīstami) un lūdz iemācīt konkrētu lietu, atbildēt uz pierakstīto jautājumu.
Tā, strādājot uzņēmumā 25 nedēļas, viņam bija notikušas ap 20 'privātnodarbībām' specifiskajos jautājumos un, pie viena, viņš arī iepazinās ar speciālistiem, kurus citādāk diez vai iepazītu. Viņš ieguva ne tikai zināšanas, bet arī kontaktus. Vai nav brīnišķiga pašizglītošanās metode?
Es saņēmu atļauju ar šo padalīties.
Ja tu esi vadītājs un tu vēlies izbaudīt ikgadējo savu darbinieku novērtēšanas sarunu, zvani man 26460288, pastāstīšu kā to var dabūt gatavu.
Kurss pieaugušajiem par komunikāciju
Laipni lūdzu uz bezmaksas attālināto kursu pieaugušajiem "Sociāli-emocionālā kompetence, konfliktoloģija, krīze - teorījā un praksē".
Kurss notiks otrdienu vakaros attālināti no 18:00 līdz 20:00, 11 nodarbības.
Sākums 17.oktobrī 18:00.
Dalibnieki saņems metodisko materiālu un apliecinājumu par kursa apguvi 33 ak.stundu apjomā.
Balansa deja
Mēs tiecamies uz sabalansētu dzīvi. Daudzi modernie dzīves uzlabošanas aizcinājumi ietver vārdus "balanss", "harmonija", "līdzsvars", lielā mērā dodot tiem komfortabla un patīkāma nosacījuma apsolījumu.
Ja paskatāmies uz savu dzīves pieredzi, tad ļoti ātri saprotam, ka diez vai tā būs, ka izpildot kādus maģiskus vingrinājumus vai nosacījumus, mēs 'hops!' un nokļūsim laimīgi komfortablajā laimes stāvoklī, pie tam, uz visu mūžu! Kamēr dzīvē notiek pārmaiņas (un tās notiek visu laiku, katru mirkli), mēs neizbēgami saskarsimies ar lietām, stāvokļiem, sajūtām, kuras mums nav komfortablas, kurām mēs nepiekrītam un kuras mums nepatīk.
Pamēģināju padarboties ar Labās dzīves apļa metodi (nejaukt ar Balansa apļa metodi!), kura tika izstrādāta uz ļoti daudzu un dažādu pētījumu par cilvēku labās dzīves izpratnes un nosacijūmu pamata.
Jomas, kuras tiek vērtētas: Dzīves jēga, Piederības sajūta, Radošums, Veselība/fiziskā drošība, Attiecības/draudzība, Mierīgs prāts, Laime/prieks, Būt veiksmīgam lietās kuras dari darbā/privātajā dzīvē/hobijos, Mācīšanās/zināšanas jomās, kuras intersē, Neatkarība/savas dzīves kontrole.
Kad izveidoju šo apli priekš sevis, biju pārsteigta par 'maksu', kuru maksāju par to, lai savā profesionālajā dzīvē justos uz maksimumu. Šī atziņa nebija komfortabla un patīkama. Apzināšanās deva iespēju koriģēt sava laika plānošanu, pieņemt ne visai komfortablus lēmumus un, kā balvu, piedzīvot ļoti patīkamus brīžus ar ģimeni.